Strona główna > Beskidy Zachodnie >

Beskid Wyspowy - opis

Beskid Wyspowy
Beskid Wyspowy

Beskid Wyspowy jest to pasmo górskie należące do Beskidów Zachodnich, położone pomiędzy: od północy Pogórzem Wiśnickim, od wschodu Kotliną Sądecką, od południa Kotliną Rabczańską oraz Gorcami , natomiast od zachodu Beskidem Makowskim. Charakterystyczną cechą Beskidu Wyspowego są odosobnione szczyty wznoszące się od 400 do 500 m ponad typowo podgórski krajobraz wzgórz – stąd też nazwa Wyspowy. Beskid Wyspowy łączy w sobie typowe cechy krajobrazu podgórskiego oraz górskiego. Najwyższe szczyty tego pasma górskiego to: Mogielica (1170m n.p.m.) i Ćwilin (1072m n.p.m.). Innymi znanymi górami regionu są: Luboń Wielki, Śnieżnika, Lubogoszcz. Znajdują się tu również liczne wychodnie i formy skalne zbudowane z piaskowca. Najbardziej znanym z nich jest Diabli Kamień.

W związku z łagodniejszymi stokami oraz podgórskim ukształtowaniem terenu obszar Beskidu Wyspowego jest znacznie zmieniony przez człowieka w wyniku osadnictwa. Większość tego regionu pokrywają pola uprawne oraz zabudowania. Większe kompleksy leśne, które zachowały się na wysokości od ok. 800m również znacznie przekształcone przez człowieka. Występuje tutaj znacznie mniej gatunków roślin oraz zwierząt niż w sąsiednich pasmach górskich. Do najpopularniejszych zwierząt można zaliczyć: jelenie, sarny, borsuki. Ciekawostką jest występowanie roślin ciepłolubnych oraz roślin wapieniolubnych mimo, iż w Beskidzie Wyspowym nie występują wapienie.

Beskid Wyspowy nie jest częstym celem podróży turystów, jednak mieszczące się na tym obszarze gminy podejmują coraz więcej działań mających na celu przyciągniecie turystów. Przykładem może być tu wybudowanie wieży widokowej na Mogielicy w 2008r. Można z niej przy bezchmurnej pogodzie z wysokości koron drzew podziwiać rozległe tereny Beskidu Wyspowego i Sądeckiego, Gorce, a nawet i Tatry. Miłośnicy sportów rowerowych również znajdą tu dla siebie wiele tras rowerowych poprowadzonych przez najpiękniejsze zakątki Beskidu Wyspowego.

 
Zdjęcia dostarczone przez Panoramio chronione prawami autorskimi twórcy zdjęcia.