Strona główna > Wzywanie pomocy w górach

Wzywanie pomocy w górach

logo gopr Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
Telefon:
+48 601 100 300
logo topr Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
Telefony:
+48 601 100 300
+48 18 20 63 444

GOPR i TOPR

Pomocy w górach udziela Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR), natomiast na obszarze Tatr ratownictwem zajmuje się powołane w 1909r. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ( TOPR). GOPR jest ogólnopolskim stowarzyszeniem kultury fizycznej, działającym przede wszystkim w obszarach górskich. Zadaniem statutowym GOPR jest niesienie pomocy w górach ludziom, których życie jest zagrożone a także zapobieganie wypadkom oraz dbanie o ochronę środowiska w górach. GOPR posiada ok 1400 ratowników, z czego ok 100 to ratownicy etatowi, natomiast 1300 osób to wolontariusze. Działają oni w siedmiu grupach:

- beskidzka
- bieszczadzka
- jurajska
- karkonoska
- krynicka
- podhalańska
- wałbrzysko-kłodzka

Wzywanie pomocy

Wzywanie pomocy w górach polega na powtarzaniu jakiegoś sygnału. Może to być sygnał dźwiękowy ( np. okrzyki, gwizdek), świetlny (np. latarka, flara), lub dawanie znaków z dobrze widocznego miejsca poprzez np. wymachiwanie czerwonym ubraniem. Wezwanie pomocy to 6 sygnałów na minutę potem minuta przerwy. Odpowiedź, że odebrano wezwanie pomocy to 3 sygnały na minutę potem minuta przerwy.

Jak wezwać helikopter?

Sygnał wzywania śmigłowca to obie ręce podniesione w górę na kształt litery „Y” od angielskiego słowa „yes”. Aby pokazać, że pomoc śmigłowca nie będzie potrzebna należy podnieść rękę w górę a drugą pozostawić opuszczoną na kształt litery „N” od angielskiego słowa „no”. Nie wolno pozdrawiać załogi śmigłowca!!! Może to bowiem zostać odebrane jako wzywanie pomocy. Jeżeli trzeba się oddalić aby wezwać pomoc jedna osoba powinna zostać z rannym. Tylko i wyłącznie w ostateczności ranny może zostać sam. Wówczas należy dobrze oznakować miejsce gdzie ranny przebywa.

UWAGA!!! W górach telefony komórkowe bardzo często zawodzą z powodu braku odpowiedniego zasięgu sieci komórkowych.

Tagi artykułu: numery telefonów do GOPR i TOPR, helikopter w górach, komunikacja z pilotem śmigłowca, gdzie zadzwonić po pomoc w górach, jak postępować podczas wypadku w górach
Zdjęcia dostarczone przez Panoramio chronione prawami autorskimi twórcy zdjęcia.