Beskid Mały to niewielkie pasmo górskie w Beskidach Zachodnich. Na wschodzie granicę wyznacza dolina rzeki Skawa wraz z jej lewobrzeżnymi dopływami, na południu droga Żywiec – Sucha Beskidzka. Natomiast na zachodzie przebiega ona przez obniżenie terenu zwane Bramą Wilkowicką. Na północy graniczy bezpośrednio z Pogórzem Śląskim.
Beskid Mały
Beskid Mały zbudowany jest z formacji skalnej zwanej fliszem. Są to naprzeciwległe warstwy piaskowców, znacznej grubości i o różnych zabarwieniach, a na skutek ruchu górotworu ułożone są z reguły ukośnie, czasem też przewarstwione łupkami. Nie wszystkie warstwy mają jednakową trwałość, bowiem niektóre wietrzeją szybciej a woda wypłukuje i zabiera piasek, co tworzy w korytach rzek liczne progi.
Rzeka Soła rozdziela to pasmo górskie na dwie części. Zachodnia nazywana jest Pasmem Czupla i Magurki Wilkowickiej. Ten pierwszy szczyt jest zarazem najwyższym szczytem całego pasma Beskidu Małego. Inne znane szczyty tego pasma to: Hrobacza Łąka, na której znajduje się Dom Turystyczno-Rekolekcyjny „Hrobacza Łąka” należący do Fundacji S.O.S Obrony Życia Poczętego z Warszawy; góra Groniki oraz Łysa Góra.
Wschodnia część z kolei to grupa Leskowca i Łamanej Skały a nosi nazwę Beskidu Andrychowskiego z jej najwyższym szczytem o nazwie Madohora czyli Łamana Skała. Inne znane szczyty wschodniej części Beskidu Małego to: wspomniany wcześniej Leskowiec oraz Groń Jana Pawła II, na których zboczach znajdują się schroniska turystyczne PTTK oraz góra Żar z kolejką linowo – terenową umiejscowioną na jej południowo zachodnim zboczu.
Na rzece Sole przepływającej przez Beskid Mały utworzono również trzy jeziora tworzące tzw. Kaskadę Soły. Pierwsza zapora znajduje się w Tresnej a wody spiętrzone na niej tworzą Jezioro Żywieckie znajdujące się tylko w niewielkiej części na obszarze Beskidu Małego. Druga zapora wodna w Porąbce zatrzymuje wody Jeziora Międzybrodzkiego, leżącego w całości pośród gór Beskidu Małego. Ostatnia tama w Czańcu tworzy rezerwuar wody pitnej dla takich miast jak Katowice, Tychy czy Bielsko – Biała. Ten zbiornik spełnia tylko wspomnianą wcześniej funkcję rezerwuaru, w związku z czym na tym zbiorniku obowiązuje zakaz kąpieli czy uprawiania sportów wodnych.
Na obszarze Beskidu Małego wytyczono niespełna 30 szlaków turystycznych. Ze szczytów i polan rozciągają się widoki na pobliskie: Beskid Śląski, Żywiecki i Makowskie a także na okoliczne miasta. W pogodny dzień przy dobrej widoczności widać nawet szczyty Tatr. Niezbyt duża wysokość tych gór sprawia, że są one bardzo przystępne dla niewytrawnego turysty a także dla całych rodzin z małymi dziećmi. Wyprawa za miasto w Beskid Mały to wspaniały sposób na miłe spędzenie popołudnia w plenerze.