Beskid Sądecki

Beskid Sądecki

Góry Małopolskie Pojedź Tam Polska

Beskid Sądecki to pasmo górskie, które wchodzi w skład Beskidów Zachodnich. Pasmo to rozciąga się od Małych Pienin na południowym-zachodzie, gdzie granice stanowi rzeka Grajcarek oraz przełęcz Rozdziele. Na zachodzie graniczy z Beskidem Wyspowym oraz Gorcami – oddzielają je Dunajec oraz doliny Kamienicy.

Od północy graniczy z Kotliną Sądecka, na północnym wschodzie z Beskidem Niskim poprzez doliny Kamienicy, Muszynki oraz przełęcz Tylicką i Krzyżówkę. Na południowym wschodzie poprzez dolinę Muszynki graniczy z Górami Leluchowskimi, a na południu ze słowackimi Górami Lubewelskimi.

Przez środek Beskidu Sądeckiego przepływa rzeka Poprad, która dzieli go na dwie części. Na zachód od malowniczej doliny Popradu leży Pasmo Radziejowej, natomiast na wschodzie Pasmo Jaworzyny Krynickiej. Najwyższym szczytem Pasma Radziejowej, a także całego Beskidu Sądeckiego jest Radziejowa wznosząca się na 1262m n.p.m. Innymi znanymi górami z Pasma Radziejowej są: Wielki Rogacz, Przehyba oraz Niemcowa.

Natomiast najwyższym szczytem Pasma Jaworzyny Krynickiej jest właśnie Jaworzyna Krynicka, której szczyt wznosi się na 1114m n.p.m. Inne znane szczyty to: Wierch nad Kamienim, Runek, Hala Łabowska, a także Góra Parkowa w Krynicy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments