Beskid Wyspowy

Beskid Wyspowy

Góry Lokalnie Małopolskie Pojedź Tam Polska

Beskid Wyspowy jest wtedy pasmo górskie chodzące do Beskidów Zachodnich, położone pomiędzy: od północy Pogórzem Wiśnickim, od wschodu Kotliną Sądecką, od południa Kotliną Rabczańską oraz Gorcami , i od zachodu Beskidem Makowskim.

Beskid Wyspowy

Charakterystyczną cechą Beskidu Wyspowego są odosobnione szczyty wznoszące się od 400 do 500 m ponad typowo podgórski krajobraz wzgórz – stąd same nazwa Wyspowy. Beskid Wyspowy trzyma w sobie typowe cechy krajobrazu podgórskiego oraz górskiego. Najwyższe szczyty tego pasma górskiego to: Mogielica (1170m n.p.m.) i Ćwilin (1072m n.p.m.). Innymi znanymi górami świata są: Luboń Wielki, Śnieżnika, Lubogoszcz. Dostają się tu również liczne wychodnie i jakości skalne zrobione z piaskowca. Najbardziej modnym z nich jest Źli Kamień.

W układzie z lżejszymi stokami oraz podgórskim ukształtowaniem terenu obszar Beskidu Wyspowego jest mocno zmieniony przez gościa w końcu osadnictwa. Większość tego regionu pokrywają pola uprawne oraz zabudowania. Większe kompleksy leśne, które zatrzymały się na wysokości z ok. 800m również bardzo przekształcone przez pracownika. Występuje tutaj bardzo mniej gatunków roślin i zwierząt niż w niedalekich pasmach górskich. Do najtańszych zwierząt można zaliczyć: jelenie, sarny, borsuki. Atrakcją jest pisanie roślin ciepłolubnych oraz roślin wapieniolubnych mimo, że w Beskidzie Wyspowym nie występują wapienie.

Beskid Wyspowy nie jest częstym celem podróży turystów, jednak zawierające się na ostatnim dziale gminy podejmują jeszcze więcej żyć posiadających na końca przyciągniecie turystów. Przypadkiem prawdopodobnie stanowić tutaj wybudowanie wieży widokowej na Mogielicy w 2008r. Ważna spośród niej przy słonecznej pogodzie z wysokości koron drzew podziwiać rozległe tereny Beskidu Wyspowego i Sądeckiego, Gorce, i nawet i Tatry. Miłośnicy sportów rowerowych i znajdą tu dla siebie wiele tras rowerowych poprowadzonych przez najpiękniejsze zakątki Beskidu Wyspowego.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments