Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu gry i ciekawostek historycznych. To miejsce, jakie nie jest właśnie łatwe jak drugie w Polsce, ale ma sporo do zaoferowania. Teren, na którym nie spotkamy jeszcze niezliczonej ilości turystów pozostaje jeszcze nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miejscowość o wielkiej historii, w którym kładły się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie dostały w 1364 roku, a przez wieki stanowiły własność biskupów krakowskich. Niewątpliwie warto odwiedzić Rynek, istniejący od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a dzisiejsze budynki zostały wystawione w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na ważny deptak, którym jest ulica Sienkiewicza.

To miejsce historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna dodaje się z nowoczesną. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich znaleziony na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wpisana do rejestru zabytków. Budowla jest odpowiednio zachowanym barokowym domem w Polsce pierwszej połowy XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najwyższych znaczeń tego atrakcyjnego miasta. Jedną z ciekawszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest rzeczywiście Sandomierz. Zwany ze względu na nasze położenie „Małym Rzymem”, umieszczony jest na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Kryje się tutaj aż 120 zabytków, i do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto również zobaczyć piękne kamienice, które powstały obecnie w XV wieku i charakteryzuje je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to szczególne miejsce, pełne budowli z czasów romańskich. Koniecznie należy zobaczyć Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To specyficzna brama miejska, która zatrzymała się do polskich czasów. By zobaczyć miasto z przeciwnej części warto zwiedzić podziemia, więc tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i jedzie przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt mieści się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy bycia z naturą także się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie delikatna, gdyż góry są stosunkowo niewysokie, a szlaki nie należą do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze spotykają się pod opieką Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który zaistniał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady bycia mężczyznę w obecnym świecie, datowane na czas paleolitu. Góry Świętokrzyskie to też miejsce, któremu uroku dodają liczne legendy i zapewnienia ludowe, znane są też o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wysokości szczyt (595 m. n. p. m.) to miejsce obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem budynków i zamków – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to miejsce, jakie nas zaskoczy. Możemy tutaj podziwiać nie tylko dom z dołami i labiryntami, a oraz największą hodowlę bizonów amerykańskich. Powstał w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Jest wtedy niepowtarzalny z najstarszych, murowanych domów w Polsce. Dom jest osiągalny dla turystów a silna go zwiedzać z przewodnikiem. W Oblęgorku mieści się rezydencja, w jakiej występował Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została zmieniona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze informacji o tym tle pojawiły się obecnie w XVI wieku. Budowa zamku Krzyżotopór w Ujeździe podjęła się w 1620 roku, a skończyła w 1644, stanowiła wtedy reprezentacyjna warownia otoczona bastionami, najbogatsza w Europie do momentu powstania Wersalu. Do dziś zachowały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, a również pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments