Pieniny

Pieniny

Góry Lokalnie Małopolskie Pojedź Tam Polska

Pieniny – wyjątkowo malownicze pasmo górskie odpowiadające na przeszkodzie Polski oraz Słowacji. Obejmują one największą część długiego pasa skałek wapiennych. Pasmo to szczególnie interesująco dzielą na trzy części dwa przełomy Dunajca. Pieniny Spiskie są między doliną Białki i przełomem Dunajca koło Niedzicy. Najwyższym szczytem tej grupy Pienin jest Branisko, którego szczyt jest na wysokości 879 m n.p.m. Druga cecha to Pieniny Środkowe (Pieniny Właściwe) często nazywane po prostu Pieninami.

Pieniny

Płożone są one między Czorsztynem a Szczawnica i Sromowcami Niżnymi. Najwyższym szczytem Pienin Środkowych są że najbardziej znane obok Sokolicy – Trzy Korony. Najwyższy szczyt Trzech Koron ma wysokość 982m n.p.m. Ostatnia norma to Młode Pieniny mające się na wschód od Dunajca do doliny Popradu. Najwyższym Szczytem tej grupie jak również pełnego pasma Pienin jest Spora (1050m n.p.m.).

Najatrakcyjniejszym wyjątkiem są Pieniny Środkowe. Wydobywają się tam liczne trasy widokowe na przełom Dunajca. Północne zbocza łagodnie opadają ku dolinom, oraz z południowej ściany w obrocie Dunajca zbocza są świeże i estetyczne ściany wapienne sięgające wysokością nawet do 300m.

Pieniny określają się ogromną różnorodnością fauny. Żyje tu bowiem połowa gatunków zwierząt prezentujących na placu Polski. Większość z nich więc bezkręgowce, a duża stronę spośród nich panuje tylko na terenie Pienin.

Pieniny, a szczególnie ich centralna część są drink z najciekawszych terenów turystycznych w Polsce. Poza dobrymi i niezwykle malowniczymi walorami przyrodniczymi a ponadto dobrymi walorami pozaprzyrodniczymi Pieniny są idealnym polem do snu z względu przebywania na ich terenie wód mineralnych wydobywanych w uzdrowiskach w Szczawnicy i Krościenku.

Wśród atrakcji turystycznych należy wymienić przede wszystkim spływ tratwami przełomem Dunajca. Inna równie istotna atrakcja świata są zamki. Ruiny budynku w Czorsztynie a i leżący po nowej części Jeziora Czorsztyńskiego gotycko-renesansowy zamek w Niedzicy, który jest cel podróży wielu ludzi.

Schengen w Pieninach
W kontaktu z zdobyciem w mieszkanie na miejscem Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Słowackiej, postanowień organizmu z Schengen, znoszącego obowiązek odpraw granicznych między krajami Unii Europejskiej, Dyrekcja Pienińskiego Parku Narodowego informuje że: na miary obowiązywania, Ustawy o pomocy przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 roku, art. 15.1 pkt 15; ruch turystyczny może pracować się wyłącznie po znakowanych szlakach turystycznych i trasach narciarskich wskazanych przez dyrektora parku.
W układzie z powyższym, na obszarze Pienińskiego PN przekraczanie granicy wspólnej ze Słowacją dozwolone jest ale w pomieszczeniu dotychczas istniejącego przejścia granicznego na Ulicy Pienińskiej w Szczawnicy, a przez kładkę pieszo – rowerową w Sromowcach Niżnych.
W momencie Dunajca niedozwolone jest zniechęcanie do własnego brzegu wszelkich jednostek pływających, ze powodu na obowiązywanie ścisłej ochrony przyrody.
Na placu Małych Pienin, (park polski na Słowacji) przekraczanie granicy dozwolone jest jedynie w polach dotychczas istniejących przejść małego ruchu granicznego, do jakich prowadzą znakowane szlaki turystyczne.

W sądzie do osób nie przestrzegających przepisów Ustawa przewiduje stosowanie sankcji karnych.

Pieniny
Pieniny
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments