tatry

Tatry

Góry Lokalnie Małopolskie Pojedź Tam Polska

Tatry to najwyższe pasmo górskie w Karpatach. Są to jednocześnie najwyższe góry w Polce, ale najwyższy szczyt Tatr położony jest na terytorium Słowacji. Dzielą się one na Tatry Zachodnie, Wysokie oraz Bielskie, które w całości leża poza granicami Polski.

Tatry

Najbardziej rozpoznawane szczyty Tatr to po stronie polskiej: Rysy, które są najwyższym szczytem polskich gór, Kasprowy Wierch i Giewont. Natomiast po stronie słowackiej to: Gerlach, będący najwyższym szczytem Tatr oraz Łomnica i Krywań. Tatry zbudowane są z paleozoicznego trzonu krystalicznego oraz w niewielkim stopniu ze skał metamorficznych i mezozoicznych skał osadowych.

W tatrach znajduje się wiele jaskiń. Najbardziej znaną spośród nich jest Jaskinia Bielska, natomiast najdłuższą i najgłębszą jest Jaskinia Wielka Śnieżna. Tatry to również wiele potoków oraz jezior. Do największych należą: Morskie Oko oraz Wielki Staw w Dolinie Pięciu Stawów, natomiast najgłębszym z jezior jest Czarny Staw pod Rysami. Charakterystycznym elementem Tatr są również wodospady. Wielka Siklawa, który liczy sobie ok. 70m wysokości oraz wspaniałe trójstopniowe Wodogrzmoty Mickiewicza .

W paśmie Tatr rośnie wiele różnorodnych gatunków roślin, również takich, których nie można spotkać w innych miejscach w Polsce. Do najbardziej znanych należą między innymi: szarotka alpejska, dziewiećsił bezłodygowy oraz fiołek alpejski. W Tatrach żyje również wiele gatunków zwierząt m.in.: niedźwiedź brunatny, borsuk, świstak, kozica, pstrąg potokowy i orlik krzykliwy.

Tatry są częstym celem podróży wielu Polaków jak również gości z zagranicy. Dla wielu Polaków Tatry są symbolem narodowym. Tatry są górami wysokimi, z tego powodu turystyka górska przynosi często ofiary śmiertelne. Jednak mimo to piękno Tatr przyciąga wielu ludzi.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments